O leczeniu przeszczepami we wrześniowym numerze magazynu "Zdrowie"

Krzyżowy przeszczep nerki artykuł w miesięczniku Zdrowie Solidarnie dla transplantacji

We wrześniowym numerze magazynu „Zdrowie” znajduje się artykuł „Krzyżowy przeszczep nerki” (str. 60-63). 

Można w nim przeczytać historię przeszczepienia krzyżowego, które miało miejsce 19 lutego 2010 r. we Wrocławiu. Nerkami „wymieniły się” wtedy dwie rodziny: p. Edyta i p. Krystian Burza oraz p. Magda i p. Robert Głęboccy.

W artykule zawarto także najważniejsze informacje dotyczące tego, kto może zostać dawcą oraz wypowiedź eksperta, dr hab. n. med. Tomasza Jakimowicza z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, na temat nowoczesnych, małoinwazyjnych metod pobrań nerek od żywych dawców.

Tak dla transplantacji! Wystawa w Olsztynie

Przeszczepy od lat pomagają ratować ludzkie życie. Wystawę promującą tę gałąź medycyny można oglądać w olsztyńskim ratuszu do końca lipca br.

Wystawa multimedialna o leczeniu przeszczepami w Olsztynie

fot. Urząd Miasta Olsztyn

W szpitalu wojewódzkim w Olsztynie każdego roku przeszczepianych jest ok. 30 nerek. Aby więcej potrzebujących osób było w całej Polsce leczonych tą metodą Ministerstwo Zdrowia prowadzi kampanię informacyjno-edukacyjną „Solidarnie dla transplantacji”. Jej celem jest zbudowanie poczucia solidarności, bowiem leczenie za pomocą przeszczepów jest możliwe tylko przy współpracy wielu osób, w tym dawcy, biorcy i specjalistów. Każdy z nas jest częścią tej metody leczenia – każdy za nas może okazać się potrzebującym biorcą, każdy z nas może zostać dawcą.

Polska transplantologia rozwija się od ponad 50 lat. Przez ten czas z sukcesem wprowadzane były przeszczepienia kolejnych narządów. Wszystkie te sukcesy są przedstawione w postaci multimedialnej instalacji, którą do końca lipca br. można oglądać w Urzędzie Miasta Olsztyn, przy pl. Jana Pawła II 1 (na pierwszym piętrze nad głównym holem).

Wystawa osiągnięć polskiej medycyny transplantacyjnej podczas Arena Festival Film and Music w Ostródzie

Solidarnie dla transplantacji wystawa historyczna w Ostródzie podczas ARENA FESTIVAL FILM AND MUSIC

W dn. 28 – 30 czerwca br. w Ostródzie podczas Arena Festival Film and Music będzie można zobaczyć wystawę o historii polskiej medycyny transplantacyjnej. 

W Polsce, w latach 60-tych, na fali osiągnięć światowych podjęto pionierskie próby przeszczepiania narządów. Historia ponad 50. lat osiągnięć polskiej transplantologii została przedstawiona w postaci multimedialnej instalacji, która do końca 2020 roku podróżuje po polskich miastach.

Z Ostródy wystawa powędruje do Olsztyna, gdzie będzie zostanie przez pierwsze dwa tygodnie lipca.

Historie z życia wzięte - żywe dawstwo

Przygotowanie żywego dawcy to ogromne wyzwanie, ogromna odpowiedzialność za dawce i jego zdrowie, podjęto ryzyko to duże obciążenie psychiczne natomiast dostarcza niesamowicie ogromnej satysfakcji. Tego procesu nie da się przeprowadzić bez nawiązywania szczególnej więzi z pacjentami. Ten rodzaj więzi jest nieporównywany z niczym innym.” – dr hab.  n. med. Dorota Kamińska z Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu

17. czerwca w Warszawie odbył się lunch prasowy pod hasłem „Żywe dawstwo – historie z życia wzięte”. Swoimi doświadczeniami dzielili się: dr hab. n. med. Dorota Kamińska z Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu i dr hab. n. med. Tomasz Jakimowicz z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jak i trzy pary uczestniczące w przeszczepieniu nerki od żywego dawcy: para rodzinna: p. Andrzej Lewandowski senior – dawca oraz p. Andrzej Lewandowski junior – biorca oraz uczestnicy tegorocznego przeszczepu krzyżowego (Wrocław, luty 2019), gdzie nerkami „wymieniły się” dwie rodziny: p. Edyta i p. Krystian Burza oraz p. Magda i p. Robert Głęboccy.

przeszczep krzyżowy pani Edyta Burza, Magda Głębocka, Robert Głębocki, Krystian Burza żywe dawstwo nerki przeszczep Solidarnie dla transplantacji

Dwie pary z przeszczepienia krzyżowego: Edyta Burza, Magda Głębocka, Krystian Burza, Robert Głębocki

Leczenie przeszczepieniem jest możliwe tylko przy solidarnej współpracy wielu osób, w tym: dawcy, biorcy i specjalistów co bardzo wyraźnie widać w historii Państwa Głębockich i Burza. Każdy z nas jest częścią tej metody – każdy za nas może okazać się potrzebującym biorcą, każdy z nas może zostać dawcą.

W Polsce co roku odbywa się ok. 50-60 przeszczepień nerki od żywego dawcy (a od dawcy zmarłego – ok. 1000).

O transplantologii w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM

Wystawa prezentująca pół wieku historii polskiej transplantologii odwiedza kolejne miejsca. 13 czerwca 2019 br. została uroczyście powitana w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM, gdzie będzie dostępna dla zwiedzających przez dwa tygodnie (w hallu głównym szpitala, na poziomie 0).

wystawa historia polskiej medycyny transplantacyjnej przeszczep Solidarnie dla transplantacji

fot. Biuro Prasowe Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

W oficjalnym otwarciu wystawy, prowadzonym przez dr. Roberta Tomasza Krawczyka – Dyrektora Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM,  uczestniczyli: prof. Jadwiga Turło – Prorektor ds. Nauki i Transferu Technologii WUM, Magdalena Kramska – Naczelnik Departamentu Systemu Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia, prof. Sławomir Nazarewski – Konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej; Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej CSK UCK WUM, prof. Krzysztof Zieniewicz – Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby CSK UCK WUM, dr hab. Jarosław Czerwiński – Dyrektor ds. medycznych Centrum Organizacyjno – Koordynacyjnego do spraw Transplantacji „Poltransplant”, Maciej Zabelski – dyrektor CSK UCK WUM, mgr Krzysztof Zając – koordynator transplantacyjny – Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby CSK UCK WUM oraz Adam Jeż – pacjent po transplantacji wątroby wraz z rodziną.

Elementem spotkania była także prezentacja interaktywnej ławki – symbolu poprzedniej kampanii Ministerstwa Zdrowia „Zgoda na Życie” – multimedialnej instalacji z nagranymi historiami osób po transplantacjach narządów, która znalazła swoje miejsce przy ul. Jana Nielubowicza na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM.

Lawka pomnik dawcy Zgoda na Życie przeszczep

fot. Biuro Prasowe Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

 

W legnickiej szkole o transplantologii

W poniedziałek 20 maja w legnickiej Szkole Podstawowej nr 1 w ramach kampanii „Solidarnie dla transplantacji” odbyło się spotkanie edukacyjne dla klas 7 i 8 na temat leczenia przeszczepami, prowadzone przez profesora Dariusza Patrzałka i mgr Iwonę Przydatek z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. W szkole stanie także wystawa multimedialna pokazująca kamienie milowe polskiej transplantologii.

Solidarnie dla transplantacji wystawa o historii polskiej medycyny transplantacyjnej Legnica wystawa w Legnicy

W całej Polsce, pod hasłem „Solidarnie dla transplantacji”, odbywają się spotkania edukacyjne dla dzieci i młodzieży na temat leczenia przeszczepami. W legnickiej Szkole Podstawowej nr 1 w poniedziałek 20 maja wykład dla klas 7 i 8 poprowadził prof. Dariusz Patrzałek z Kliniki Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, prekursor przeszczepień wątroby na Dolnym Śląsku. Towarzyszyła mu mgr Iwona Przydatek, koordynator ds. transplantacji. Opowiedzieli oni o tym: jakie są rodzaje przeszczepów, kto może zostać dawcą, jak przebiega proces transplantacji i jak wygląda życie z przeszczepieniem. Relację ze spotkania z anteny Radia Plus Legnica można odsłuchać tutaj.

Jednocześnie, spotkaniu w legnickiej szkole towarzyszyła wyjątkowa wystawa multimedialna pokazująca ponad 50.letnią historię polskiej medycyny transplantacyjnej. Wystawa jest mobilna i podróżuje po całej Polsce – do Legnicy przyjechała z Warszawy, wcześniej można było ją oglądać w Kielcach, a czekają na nią jeszcze w tym roku Olsztyn, Ostróda i Bydgoszcz.

Sobota 11 maja - wystawa o historii polskiej medycyny transplantacyjnej na 23. Pikniku Naukowym w Warszawie

Odbywający się w sobotę 11 maja br. w Warszawie na PGE Stadionie Narodowym 23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie okazją do zobaczenia multimedialnej wystawy o historii polskiej medycyny transplantacyjnej. Wystawa jest elementem kampanii edukacyjno-informacyjnej „Solidarnie dla transplantacji” Ministerstwa Zdrowia. Zapraszamy na stoisko „Poltransplantu” znajdujące się w „Strefie Zdrowia” na galerii pod numerem G18.

Solidarnie dla transplantacji Wystawa o transplantologii na Pikniku Naukowym w Warszawie

W Polsce, w latach 60-tych, na fali osiągnięć światowych podjęto pionierskie próby przeszczepiania narządów. Historia ponad 50. lat osiągnięć polskiej transplantologii została przedstawiona w postaci multimedialnej instalacji, która do końca 2020 roku podróżuje po polskich miastach.

Na Piknik Naukowy ekspozycja przyjedzie z Kielc, a dalej wystawa będzie gościć w Legnicy, Olsztynie, Ostródzie oraz innych miastach.

Urząd Miasta Kielce gości wystawę o historii polskiej medycyny transplantacyjnej

W kwietniu na terenie Urzędu Miasta Kielce stanęła wystawa na temat historii polskiej medycyny transplantacyjnej. Jest ona elementem kampanii edukacyjno-informacyjnej „Solidarnie dla transplantacji” Ministerstwa Zdrowia. Wystawę można oglądać w Kielcach do 10 maja br., a następnie w innych polskich miastach, po których wystawa będzie podróżować do końca 2020 roku.

Solidarnie dla transplantacji, wystawa o transplantologii w Urzędzie Miasta Kielce przy ulicy Strycharskiej. Fot. Lukasz Zarzycki

fot. Łukasz Zarzycki

Polska transplantologia rozwija się od ponad 50 lat! Przez ten czas z sukcesem realizowane były przeszczepienia kolejnych narządów. Wszystkie te osiągnięcia zostały przedstawione w postaci multimedialnej wystawy, którą do 10 maja można oglądać w Urzędzie Miasta Kielce.

Kielce są drugim miastem na trasie wystawy. Do końca 2020 roku ekspozycja będzie odwiedzała kolejne miejsca w Polsce.

W sobotę 11 maja zapraszamy do Warszawy na PGE Stadion Narodowy, gdzie wystawę będzie  można zobaczyć na stoisku Poltransplantu (G18, galeria) podczas 23. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

Następnie do 9 czerwca wystawa będzie gościć w Legnicy (woj. dolnośląskie), a dalej w  Olsztynie i Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie).

 

Spotkania edukacyjne na temat leczenia przeszczepami

W ramach kampanii „Solidarnie dla transplantacji” do końca 2020 roku zostanie zrealizowanych blisko 450 spotkań edukacyjnych na temat leczenia przeszczepami w szkołach, a także na uczelniach i w seminariach duchownych.

Zajęcia prowadzone są przez ekspertów – koordynatorów transplantacyjnych, którzy w przystępny sposób przybliżają uczniom zagadnienia dotyczące:

  • rodzajów przeszczepów,
  • dawstwa: po śmierci i za życia,
  • procedury doboru dawcy i biorcy, czasu oczekiwania na przeszczepienie,
  • podstawowych zagadnień z zakresu immunologii (zapobieganie procesowi odrzucenia narządu),
  • skuteczności leczenia przeszczepami i poprawy jakości życia osób po przeszczepie,
  • a także osiągnięć światowej i polskiej medycyny transplantacyjnej.

Spotkania odbywają się w placówkach na terenie całego kraju, m.in. w Chełmie, Puławach, Kijanach, Lublinie, Krasnymstawie, Zamościu, Skierbieszowie, Łęgowie, Olsztynie, Kisielicach, Iławie, Krakowie, Gdowie, Żegocinie, Dobczycach, Chrzanowie, Niegowiciu, Węgrzcach Wielkich, Pawłowicach, Tychach, Mysłowicach, Pisarzowicach, Wrocławiu, Jeleniej Górze, Bolesławcu, Kłodzku, Wałbrzychu, Legnicy, Opolu, Bydgoszczy, Golub-Dobrzyniu, Warszawie, Siedlcach, Sokołowie Podlaskim, Gorliczynie, Przeworsku, Gniewczynie Łańcuckiej, Kosinie, Urzejowicach, Zarzeczu, Jarosławiu, Sieniawie i in.

Materiały edukacyjne wykorzystywane podczas spotkań można pobrać tutaj.

Inny wymiar Walentynek

Film Serce opowiada historię wyjątkowej miłości – szczególnej, bo możliwej dzięki decyzjom i solidarności innych osób. Pomyślmy w te Walentynki o innym wymiarze miłości - o umiejętności dzielenia się - bo każdy z nas może zostać dawcą, ale też każdy z nas może być kiedyś potrzebującym biorcą

Z okazji Walentynek zapraszamy do obejrzenia dwuminutowego filmu Serce (link tutaj), który opowiada historię wyjątkowej miłości – szczególnej, bo możliwej dzięki decyzjom i solidarności innych osób. Pomyślmy w te Walentynki o innym wymiarze miłości – o umiejętności dzielenia się – bo każdy z nas może zostać dawcą, ale też każdy z nas może być kiedyś potrzebującym biorcą.

Co roku blisko sto osób przechodzi operację przeszczepienia serca, ponad tysiąc otrzymuje nową nerkę, a prawie 400 – wątrobę. Przeszczepianie jest skuteczną metodą leczenia, jednak do jego realizacji potrzebne jest solidarne działanie dawców, specjalistów i biorców.

Każdy z nas może po śmierci oddać do przeszczepienia serce i inne narządy (wątrobę, trzustkę, płuca, nerki, jelito) a także rogówki i inne tkanki (skórę, kości, zastawki serca). Każdy z nas może uratować życie co najmniej sześciu chorym.

Wiek i większość schorzeń własnych nie stanowi przeszkody dla dawstwa (przeszczepia się narządy od osób 80-letnich). To specjaliści transplantolodzy zadecydują, czy twoje narządy będą bezpieczne dla biorców.

Dawcą można zostać także za życia. Jeśli Twój stan zdrowia na to pozwala możesz, z zachowaniem pełnego własnego bezpieczeństwa, zostać żywym dawcą nerki dla bliskiej Ci, chorej osoby. Biorcą może być Twój krewny w linii prostej, rodzeństwo, czy małżonek – potrzebna jest wtedy tylko Twoja i jego zgoda. Natomiast jeśli chcesz pomóc osobie spokrewnionej w dalszej linii lub przyjacielowi, to musisz wystąpić o zgodę sądu.

Udostępnij film na facebooku!

31.12.2018 r. Solidarnie dla Transplantacji – wystawa historyczna

31 grudnia 2018 roku na terenie hali głównej warszawskiego Dworca Centralnego stanęła wystawa na temat historii polskiej medycyny transplantacyjnej. Jest ona elementem kampanii „Solidarnie dla transplantacji”.

Wystawę będzie można oglądać w Warszawie do 4 stycznia 2019 r., następnie w innych miastach Polski, po których wystawa będzie podróżować do końca 2020 roku.

W dniach od 31 grudnia 2018 roku do 4 stycznia 2019 roku w hali głównej warszawskiego Dworca Centralnego będzie można oglądać multimedialną wystawę obrazującą historię polskiej medycyny transplantacyjnej. Na miejsce wystawy wybrano Dworzec Centralny, aby mogli ją zobaczyć nie tylko Warszawiacy, ale też podróżni  i turyści z innych regionów kraju.

Warszawa jest pierwszym z miast na trasie wystawy. W 2019 i 2020 roku ekspozycja będzie odwiedzała kolejne miejsca w Polsce. Ekspozycja stanowi jeden z elementów kampanii edukacyjno-informacyjnej „Solidarnie dla transplantacji”, zaplanowanej na lata 2018 – 2020. Kampania jest realizowana przez Fabrykę Komunikacji Społecznej na zlecenie Ministerstwa Zdrowia i finansowana ze środków Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej.

26.10.2018 r. Pokażmy naszą solidarność w Światowy Dzień Transplantacji

W piątek 26 października przypada Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Tego dnia Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna kampanię edukacyjno-informacyjną „Solidarnie dla transplantacji”. Każdy z nas może być potrzebującym biorcą lub pomocnym dawcą, dlatego w tym szczególnym dniu pokażmy nasze wparcie poprzez zmianę zdjęcia profilowego w mediach społecznościowych przy użyciu nakładki „Solidarnie dla transplantacji” (nakładkę znajdziesz tutaj).

Kampania „Solidarnie dla transplantacji” kontynuuje i rozwija działania rozpoczęte w 2015 roku pod hasłem „Zgoda na życie”. Zaplanowane aktywności będą realizowane przez najbliższe dwa lata, do końca 2020 roku. Projekt jest realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej i finansowany ze środków Ministra Zdrowia. Czytaj więcej w zakładce „O akcji”.