Spotkania edukacyjne na temat leczenia przeszczepami

W ramach kampanii „Solidarnie dla transplantacji” do końca 2020 roku zostanie zrealizowanych blisko 450 spotkań edukacyjnych na temat leczenia przeszczepami w szkołach, a także na uczelniach i w seminariach duchownych.

Zajęcia prowadzone są przez ekspertów – koordynatorów transplantacyjnych, którzy w przystępny sposób przybliżają uczniom zagadnienia dotyczące:

  • rodzajów przeszczepów,
  • dawstwa: po śmierci i za życia,
  • procedury doboru dawcy i biorcy, czasu oczekiwania na przeszczepienie,
  • podstawowych zagadnień z zakresu immunologii (zapobieganie procesowi odrzucenia narządu),
  • skuteczności leczenia przeszczepami i poprawy jakości życia osób po przeszczepie,
  • a także osiągnięć światowej i polskiej medycyny transplantacyjnej.

Spotkania odbywają się w placówkach na terenie całego kraju, m.in. w Chełmie, Puławach, Kijanach, Lublinie, Krasnymstawie, Zamościu, Skierbieszowie, Łęgowie, Olsztynie, Kisielicach, Iławie, Krakowie, Gdowie, Żegocinie, Dobczycach, Chrzanowie, Niegowiciu, Węgrzcach Wielkich, Pawłowicach, Tychach, Mysłowicach, Pisarzowicach, Wrocławiu, Jeleniej Górze, Bolesławcu, Kłodzku, Wałbrzychu, Legnicy, Opolu, Bydgoszczy, Golub-Dobrzyniu, Warszawie, Siedlcach, Sokołowie Podlaskim, Gorliczynie, Przeworsku, Gniewczynie Łańcuckiej, Kosinie, Urzejowicach, Zarzeczu, Jarosławiu, Sieniawie i in.

Materiały edukacyjne wykorzystywane podczas spotkań można pobrać tutaj.

Inny wymiar Walentynek

Film Serce opowiada historię wyjątkowej miłości – szczególnej, bo możliwej dzięki decyzjom i solidarności innych osób. Pomyślmy w te Walentynki o innym wymiarze miłości - o umiejętności dzielenia się - bo każdy z nas może zostać dawcą, ale też każdy z nas może być kiedyś potrzebującym biorcą

Z okazji Walentynek zapraszamy do obejrzenia dwuminutowego filmu Serce (link tutaj), który opowiada historię wyjątkowej miłości – szczególnej, bo możliwej dzięki decyzjom i solidarności innych osób. Pomyślmy w te Walentynki o innym wymiarze miłości – o umiejętności dzielenia się – bo każdy z nas może zostać dawcą, ale też każdy z nas może być kiedyś potrzebującym biorcą.

Co roku blisko sto osób przechodzi operację przeszczepienia serca, ponad tysiąc otrzymuje nową nerkę, a prawie 400 – wątrobę. Przeszczepianie jest skuteczną metodą leczenia, jednak do jego realizacji potrzebne jest solidarne działanie dawców, specjalistów i biorców.

Każdy z nas może po śmierci oddać do przeszczepienia serce i inne narządy (wątrobę, trzustkę, płuca, nerki, jelito) a także rogówki i inne tkanki (skórę, kości, zastawki serca). Każdy z nas może uratować życie co najmniej sześciu chorym.

Wiek i większość schorzeń własnych nie stanowi przeszkody dla dawstwa (przeszczepia się narządy od osób 80-letnich). To specjaliści transplantolodzy zadecydują, czy twoje narządy będą bezpieczne dla biorców.

Dawcą można zostać także za życia. Jeśli Twój stan zdrowia na to pozwala możesz, z zachowaniem pełnego własnego bezpieczeństwa, zostać żywym dawcą nerki dla bliskiej Ci, chorej osoby. Biorcą może być Twój krewny w linii prostej, rodzeństwo, czy małżonek – potrzebna jest wtedy tylko Twoja i jego zgoda. Natomiast jeśli chcesz pomóc osobie spokrewnionej w dalszej linii lub przyjacielowi, to musisz wystąpić o zgodę sądu.

Udostępnij film na facebooku!

31.12.2018 r. Solidarnie dla Transplantacji – wystawa historyczna

31 grudnia 2018 roku na terenie hali głównej warszawskiego Dworca Centralnego stanęła wystawa na temat historii polskiej medycyny transplantacyjnej. Jest ona elementem kampanii „Solidarnie dla transplantacji”.

Wystawę będzie można oglądać w Warszawie do 4 stycznia 2019 r., następnie w innych miastach Polski, po których wystawa będzie podróżować do końca 2020 roku.

W dniach od 31 grudnia 2018 roku do 4 stycznia 2019 roku w hali głównej warszawskiego Dworca Centralnego będzie można oglądać multimedialną wystawę obrazującą historię polskiej medycyny transplantacyjnej. Na miejsce wystawy wybrano Dworzec Centralny, aby mogli ją zobaczyć nie tylko Warszawiacy, ale też podróżni  i turyści z innych regionów kraju.

Warszawa jest pierwszym z miast na trasie wystawy. W 2019 i 2020 roku ekspozycja będzie odwiedzała kolejne miejsca w Polsce. Ekspozycja stanowi jeden z elementów kampanii edukacyjno-informacyjnej „Solidarnie dla transplantacji”, zaplanowanej na lata 2018 – 2020. Kampania jest realizowana przez Fabrykę Komunikacji Społecznej na zlecenie Ministerstwa Zdrowia i finansowana ze środków Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej.

26.10.2018 r. Pokażmy naszą solidarność w Światowy Dzień Transplantacji

W piątek 26 października przypada Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Tego dnia Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna kampanię edukacyjno-informacyjną „Solidarnie dla transplantacji”. Każdy z nas może być potrzebującym biorcą lub pomocnym dawcą, dlatego w tym szczególnym dniu pokażmy nasze wparcie poprzez zmianę zdjęcia profilowego w mediach społecznościowych przy użyciu nakładki „Solidarnie dla transplantacji” (nakładkę znajdziesz tutaj).

Kampania „Solidarnie dla transplantacji” kontynuuje i rozwija działania rozpoczęte w 2015 roku pod hasłem „Zgoda na życie”. Zaplanowane aktywności będą realizowane przez najbliższe dwa lata, do końca 2020 roku. Projekt jest realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej i finansowany ze środków Ministra Zdrowia. Czytaj więcej w zakładce „O akcji”.