Ponad dwieście spotkań w szkołach na temat dawstwa i leczenia przeszczepieniem - Solidarnie dla transplantacji
Ponad dwieście spotkań w szkołach na temat dawstwa i leczenia przeszczepieniem

Kto może zostać dawcą? Co to znaczy “żywy dawca”? Jakie narządy można przeszczepiać? Czy osoba po przeszczepie może uprawiać sport? Na te i wiele innych pytań zadawanych przez uczniów odpowiadali koordynatorzy transplantacyjni prowadzący spotkania edukacyjne w szkołach.

Ponad dwieście spotkań w szkołach

W tym roku, w całej Polsce, podczas ponad dwustu spotkań edukacyjnych pod hasłem “Solidarnie dla transplantacji” koordynatorzy transplantacyjni rozmawiali z uczniami o dawstwie i leczeniu przeszczepieniem. W spotkaniach brali udział uczniowie 7 i 8 klas szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Zadawali liczne pytania dotyczące tego, kto może zostać dawcą, czy można być dawcą jeszcze za życia, jakie narządy i tkanki można przeszczepiać oraz o to jak wygląda życie osoby po przeszczepieniu.

Historia medycyny transplantacyjnej, przebieg transplantacji, rola dawcy i inne tematy

Koordynatorzy przybliżali także uczniom historię polskiej medycyny transplantacyjnej, opowiadali o przebiegu transplantacji i o tym, jak szerokie grono osób jest w ten proces zaangażowane. Rozmawiali też o roli dawcy i o tym, jak ważne jest pozytywne nastawienie każdego z nas do idei dawstwa.

Biłgoraj Anna Gradziuk spotkania edukacyjne w szkołach na temat leczenia przeszczepieniem

Spotkania w całej Polsce

W województwie kujawsko-pomorskim spotkania prowadzili: prof. Zbigniew Włodarczyk, dr Aleksandra Woderska-Jasińska oraz mgr Monika Siekierka. W województwie dolnośląskim spotkania były realizowane przez: prof. Dariusza Patrzałka, mgr Iwonę Przydatek, lek. Agnieszkę Lepieszę, lek. Alinę Dąbrowską oraz mgr Andrzeja Janocha, a w województwie lubelskim przez: mgr Małgorzatę Borawską – Tkaczyk, mgr Annę Gradziuk i mgr Marię Kmicic.

W województwie warmińsko-mazurskim spotkania prowadziła mgr Marta Leszczyńska, a w woj. mazowieckim mgr Krzysztof Zając oraz mgr Grzegorz Cichowlas.

Szkoły w województwie małopolskim odwiedziła mgr Iwona Dymek, a w woj. śląskim mgr Bogumiła Król oraz mgr Sylwia Sekta. W województwie podkarpackim spotkania prowadziła mgr Barbara Wiśniowska, a w województwie świętokrzyskim: mgr Katarzyna Kępa i mgr Wiesława Saladra. Spotkania w szkołach w woj. podlaskim poprowadziła mgr Joanna Szymańska, a w woj. opolskim – mgr Andrzej Janoch.

Realizacja spotkań w szkołach, ramach kampanii “Solidarnie dla transplantacji”, rozpoczęła się jesienią 2018 roku i będą one kontynuowane do końca 2020 roku. Łącznie, w całej Polsce odbędzie się ponad 400 spotkań.

Zagadnienia omawiane w trakcie spotkań zostały przystępnie opracowane w formie materiałów edukacyjnych (aktywny PDF), które są przekazywane uczestnikom i pedagogom. Pobierz materiały edukacyjne.

Filmową relację ze spotkania w Ludowie Polskim można obejrzeć tutaj.

Równolegle do spotkań w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych odbywają się spotkania edukacyjne na uczelniach wyższych oraz w seminariach duchownych. W ramach kampanii “Solidarnie dla transplantacji” prowadzone są także spotkania informacyjne w stacjach dializ: dla pacjentów i ich rodzin oraz dla pracowników stacji. Do końca 2020 roku odbędzie się ponad 100 takich spotkań.

“Solidarnie dla transplantacji” to kampania informacyjno-edukacyjna Ministerstwa Zdrowia realizowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej. Głównym celem akcji jest zwiększenie dostępności leczenia przeszczepami w Polsce i przybliżenie się do europejskich wskaźników w zakresie liczby dokonywanych transplantacji.

By osiągnąć zamierzony efekt realizowane są działania edukacyjno-informacyjne mające na celu zwiększenie społecznego poparcia dla transplantacji jako metody leczenia. Akcent stawiany jest właśnie na solidarność, bo leczenie za pomocą przeszczepów jest możliwe tylko przy współpracy wielu osób, w tym: dawcy, biorcy i specjalistów. Każdy z nas jest częścią tej metody – każdy z nas może okazać się potrzebującym biorcą, każdy z nas może zostać dawcą.

Strona „zgodanazycie.pl” ma uzupełniać działania informacyjno- edukacyjne kampanii, stanowiąc przystępne kompendium wiedzy. Można tu znaleźć kluczowe informacje o tym:

 

Dziękujemy koordynatorom prowadzącym spotkania za przekazanie zdjęć.

Główne zdjęcie – fot. PUSS w Pile, zdjęcie w tekście: ZSzBiO w Biłgoraju