Transplantologia - Solidarnie dla transplantacji

Transplantologia

Rodzaje przeszczepów

Przeszczepienie (transplantacja) ma na celu przywrócenie niektórych funkcji ciała ludzkiego przez przeniesienie narządu, tkanki lub komórek od dawcy do ciała biorcy. Dawcą może być osoba żywa (np. dawca nerki, szpiku kostnego) lub zmarła (narządy, tkanki).

Przeszczepy można sklasyfikować ze względu na rodzaj
przeszczepianych komórek, tkanek lub narządów:

  • przeszczepy narządowe (nerki, serce, wątroba, trzustka, płuca, jelito)

  • unaczynione przeszczepy wielotkankowe (kończyna, twarz)

  • przeszczepy tkanek oka (rogówka) i innych tkanek (kości, ścięgna, skóra, zastawki)

  • przeszczepy komórek krwiotwórczych pochodzących ze szpiku kostnego lub krwi

Przeszczepy można podzielić ze względu na zawartość żywych komorek

  • • Przeszczep zawierający żywe komórki to przeszczep biowitalny

  • • Jeśli w przeszczepionej tkance nie ma żywych komórek, jest to przeszczep biostatyczny

Przeszczepy można też podzielić ze względu na pochodzenie

  • Autoprzeszczepy dotyczą własnych tkanek lub komórek (szpik, skóra)

  • Aloprzeszczepy pochodzą natomiast od innej osoby – żywego lub zmarłego dawcy

Baza wiedzy

Dowiedz się więcej na temat przeszczepów i medycyny transplantacyjnej:

Historia polskiej medycyny transplantacyjnej

Historia medycyny transplantacyjnej w Polsce ma ponad pół wieku. 26 stycznia 2019 r. minęły dokładnie 53 lata od pierwszej udanej transplantacji narządu – wtedy to po raz pierwszy profesorowie Jan Nielubowicz (chirurg) i Tadeusz Orłowski przeszczepili nerkę pobraną od osoby zmarłej.

Od tego czasu polska medycyna transplantacyjna stale się rozwija:

  • • stopniowo do praktyki klinicznej włączono przeszczepianie innych niż nerka narządów (serce, wątroba, trzustka, płuca, kończyna, twarz);
  • • uruchomiono programy pobierania i przeszczepiania narządów od żywych dawców (nerka, fragment wątroby);
  • • w całej Polsce powstały nowe ośrodki transplantacyjne (jest ich obecnie 30);
  • • rocznie przeszczepia się 1 500 różnych narządów;
  • • do końca 2019 r. przeszczepiono łącznie ponad 34 tys. narządów.
  • 1965

    pierwsza próba przeszczepienia nerki

    1965 r., Wrocław

    Profesor Wiktor Bross i prof. Władysław Wręźlewicz podjęli pierwszą próbę przeszczepienia nerki.

  • 1966

    pierwsze udane przeszczepienie nerki od zmarłej osoby

    26 stycznia 1966 r., Warszawa

    Pierwsze udane przeszczepienie nerki od zmarłej osoby. Operację przeprowadził prof. Jan Nielubowicz w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie, asystowali mu prof. Wojciech Rowiński, Waldemar Olszewski, Jerzy Szczerbań. Nadzór nefrologiczny nad przeszczepieniem miał prof. Tadeusz Orłowski. Przeszczepienie wykonano u 18-letniej uczennicy szkoły pielęgniarskiej Danuty Milewskiej, która od dzieciństwa cierpiała na chorobę nerek. Operacja rozpoczęła się o 17.00 i trwała zaledwie 57 minut. Wszczepiona nerka już po kilku minutach podjęła pracę. Ogłoszono sukces polskiej medycyny.
    Z tej okazji 26 stycznia co roku obchodzony jest w naszym kraju jako Dzień Transplantacji.

  • 1969

    pierwsza próba przeszczepienia serca

    1969 r., Łódź

    Zespół chirurgów kierowany przez prof. Jana Molla dokonał pierwszej próby przeszczepienia serca. Narząd pracował jedynie przez półtorej godziny.

    W zespole chirurgów oprócz prof. Jana Molla byli także prof. Antoni Dziatkowiak i prof. Kazimierz Rybiński. Do pionierskiego przeszczepienia zespół przygotowywał się kilka miesięcy, przeprowadzając symulacje na zwierzętach oraz na zwłokach w zakładach anatomii.

  • 1985

    pierwsze udane przeszczepienie serca

    5 listopada 1985 r., Zabrze

    Pierwsze udane przeszczepienie serca wykonał prof. Zbigniew Religa przy asyście prof. Andrzeja Bochenka,  dr. Jerzego Wołczyka, prof. Mariana Zembali oraz dr. n. med. Bogusława Ryfińskiego.

    Zbigniew Religa był pionierem polskiej kardiochirurgii w wielu obszarach, oprócz przeprowadzenia pierwszego w kraju przeszczepienia serca, wykonał jako pierwszy operację wielonarządowego przeszczepienia serca i płuc, wprowadził do praktyki operacje leczące zatorowość płucną,  stworzył też prototyp sztucznego serca i zastawki biologicznej. Dziś serce przeszczepia się w sześciu ośrodkach w Polsce. Od 1985 r. wykonano łącznie 2763 przeszczepień serca.

  • 1987

    pierwsza próba jednoczesnego przeszczepienia trzustki i nerki

    1987 r., Szczecin

    Prof. Stanisław Zieliński z II Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie jako pierwszy w kraju podjął próbę (niestety nieudaną) jednoczesnego przeszczepienia trzustki i nerki. Nie zachowały się informacje odnośnie przebiegu samej operacji.

  • 1987

    pierwsza próba przeszczepienia wątroby

    1987 r., Szczecin

    Profesor Stanisław Zieliński z Pomorskiej Akademii Medycznej podjął się także prób przeszczepienia wątroby. Ich wyniki nie były jednak dobre, pierwsi chorzy zmarli w kilka dni po operacji. Nie podcięło to jednak skrzydeł szczecińskiemu zespołowi, gdzie obecnie z dobrymi wynikami prowadzony jest aktywny program leczenia przeszczepieniem nerki oraz leczenia przeszczepieniem wątroby.

  • 1988

    pierwsze udane jednoczesne przeszczepienie trzustki i nerki

    4 lutego 1988 r., Warszawa

    Pierwsze udane jednoczesne przeszczepienie trzustki i nerki. Operacja była wykonana pod kierunkiem prof. Jacka Szmidta, przy współpracy z  dr. Krzysztofem Madejem, dr. Sławomirem Frunze i prof. Sławomirem Nazarewskim w ówczesnej Klinice Chirurgii Naczyń i Transplantologii Akademii Medycznej mieszczącej się w Centralnym Szpitalu Klinicznym ul. Banacha w Warszawie. Wsparcie zapewnili interniści-transplantolodzy z Instytutu Transplantologii, mieszczącego się w Państwowym Szpitalu Klinicznym nr 1 im. Dzieciątka Jezus. Chora przeżyła po transplantacji prawie 15 lat w dobrym stanie, bez konieczności otrzymywania insuliny i podłączania do sztucznej nerki.

  • 1990

    pierwsze udane przeszczepienie wątroby u dziecka

    1 marca 1990 r., Warszawa

    Profesor Piotr Kaliciński z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, przy współpracy prof. dr. Rudolfa Pichlmayra z renomowanego ośrodka transplantacyjnego w Niemczech, wykonał pierwsze udane przeszczepienie wątroby w Polsce.

  • 1994

    pierwsze udane przeszczepienie wątroby u dorosłego biorcy

    1994 r., Warszawa

    Pierwsze przeszczepienie wątroby u osoby dorosłej wykonano w Klinice Chirurgii Ogólnej i Chorób Wątroby Akademii Medycznej w Warszawie pod kierunkiem prof. Andrzeja Karwowskiego, a operatorami byli prof. Bogdan Michałowicz oraz doc. Jacek Pawlak. Obecnie przeszczepienia wątroby wykonywane są w dziewięciu ośrodkach w Polsce. Do końca 2019 r. wykonano łącznie 5218 takich operacji.

  • 1998

    pierwsze przeszczepienie pojedynczego płuca

    1998 r., Zabrze 

    Przeszczep pojedynczego płuca po raz pierwszy w Polsce przeprowadził prof. Marian Zembala (uczeń profesora Religi) z zespołem. W Polsce jest obecnie sześć ośrodków przeszczepiających płuca. Do końca 2019 r. wykonano 317 takich operacji.

  • 1999

    pierwsze przeszczepienie części wątroby pobranej od żywego dawcy

    1999 r., Warszawa

    Przeszczepienie wykonał prof. Piotr Kaliciński oraz prof. Marek Krawczyk. Biorczynią była 4-letnia dziewczynka z niedrożnością zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych, której przeszczepiono fragment wątroby pobrany od jej ojca. Przeszczep był efektem współpracy z Kliniką Chirurgii Ogólnej i Chorób Wątroby Akademii Medycznej w Warszawie, gdzie dokonano pobrania fragmentu wątroby od ojca dziewczynki, oraz współpracy z ośrodkami francuskimi: szpitalem Neckera i szpitalem Beaujon w Paryżu.

     

  • 2000

    pierwszy w Polsce skojarzony przeszczep wątroby i nerki

    2000 r., Warszawa

    Jednoczasowe przeszczepienie wątroby i nerki pacjentowi z niewydolnością obu tych narządów. Pierwszy w Polsce skojarzony przeszczep wątroby i nerki w Instytucie Centrum Zdrowia Dziecka wykonał zespół pod kierownictwem prof. Piotra Kalicińskiego.

  • 2001

    pierwsze udane jednoczesne przeszczepienie płuc i serca

    2001 r., Zabrze

    Zakończone sukcesem jednoczesne przeszczepienie serca i płuc przeprowadzili lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu pod przewodnictwem prof. Mariana Zembali. Pacjent, mieszkaniec Tarnowskich Gór, miał uszkodzenie serca wskutek wielokrotnych zatorów płucnych. Gdyby przeszczepiono mu tylko serce, płuca odmówiłyby posłuszeństwa.

  • 2001

    pierwsze wielonarządowe przeszczepienie jelita i wątroby

    2001 r., Warszawa

    Pierwsze wielonarządowe przeszczepienie jelita i wątroby wykonał  prof. Piotr Kaliciński w Centrum Zdrowia Dziecka.

  • 2004

    pierwsze udane przeszczepienie trzustki u osoby z uprzednio przeszczepioną nerką

    2004 r., Warszawa

    Pierwsze udane przeszczepienie trzustki u osoby z uprzednio przeszczepioną nerką wykonał zespół prowadzony przez prof. Marka Durlika w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Warszawie. Wskazaniem do tej rzadko wykonywanej operacji była cukrzyca typu I u chorego, któremu wcześniej przeszczepiono nerkę z powodu powikłań cukrzycy.

  • 2005

    pierwsze przeszczepienie obu płuc

    2005 r., Zabrze

    Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeszczepili płuca u pacjenta chorego na mukowiscydozę. Trzydziestoletni pacjent, u którego dokonano transplantacji obu płuc, cierpiał na skrajnie ciężką niewydolność oddechową, wynikającą z przebiegu nabytej genetycznie choroby. Operację wykonał wychowanek prof. Zembali, dr Jacek Wojarski.

  • 2006

    pierwsze przeszczepienie kończyny górnej

    2006 r., Trzebnica

    Pierwsze przeszczepienie kończyny górnej wykonał w kwietniu 2006 r. zespół lekarzy i pielęgniarek pod kierownictwem prof. Jerzego Jabłeckiego. Nikt wcześniej nie wykonywał takich operacji w naszym kraju, a w Europie jest zaledwie kilka ośrodków, gdzie przeprowadza się tego rodzaju operacje.

  • 2013

    pierwsze przeszczepienie wysepek trzustkowych

    2013 r., Warszawa

    Pierwszy na świecie udany przeszczep wysp trzustkowych pod śluzówkę żołądka z użyciem endoskopu przeprowadził u pacjenta polski zespół chirurgów z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie. Lekarzom przewodził prof. Andrzej Chmura.

  • 2013

    pierwsze przeszczepienie twarzy

    2013 r., Gliwice

    W Instytucie Onkologii w Gliwicach odbyła się pierwsza operacja przeszczepienia twarzy w Polsce. Operacja trwała 25 godzin. Przeszczepienia dokonał prof. Adam Maciejewski. Dwa lata później w tym samym ośrodku prof. Maciejewski dokonał pierwszego przeszczepienia narządów szyi.

  • 2015

    pierwszy przeszczep krtani

    2015 r., Gliwice

    Pierwszy przeszczep krtani (narządów szyi) w Polsce został przeprowadzony w Centrum Onkologii Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach. Operacja obejmowała przeszczepienie krtani, tchawicy, gardła, przełyku i tarczycy. Pacjentem był 34-letni Michał. Na świecie przeprowadzono wcześniej dwa podobne zabiegi, ale ten był najbardziej rozległy. Zabieg wykonał zespół pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego.

  • 2015

    pierwszy w Polsce tzw. przeszczep łańcuchowy nerek

    2015 r., Warszawa

    W Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie wykonano pierwszy w Polsce tzw. przeszczep łańcuchowy nerek pobranych od żywych, niespokrewnionych dawców. „Wymianę łańcuchową” przeprowadził zespół specjalistów w składzie: prof. Andrzej Chmura, prof. Artur Kwiatkowski oraz dr Rafał Kieszek.

  • 2016

    pierwszy przeszczep kończyny górnej u osoby urodzonej bez ręki

    2016 r., Wrocław

    W Klinice Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu dokonano przeszczepu kończyny górnej 32-letniemu mężczyźnie, który urodził się bez ręki. Była to pionierska operacja na świecie. Przeszczep odbył się dzięki zespołowi chirurgów z dr. Adamem Domanasiewiczem na czele.

  • 2017

    pierwsze w Polsce krzyżowe przeszczepienie nerek w dwóch różnych klinikach równocześnie

    2017 r., Szczecin | Warszawa.

    W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie odbyła się transplantacja nerek od żywych dawców. Jednocześnie identyczny zabieg odbywał się w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie. Narządy transportowano helikopterem. Była to pierwsza tego typu, logistycznie trudna procedura w Polsce. Doszło do wymiany nerek pomiędzy parami, a jednocześnie do wymiany nerek pomiędzy ośrodkami transplantacyjnymi.

  • 2018

    pierwsza w Polsce operacja jednoczasowego przeszczepienia serca i wątroby

    2018 r., Warszawa

    Pierwszą w Polsce operację jednoczasowego przeszczepienia serca i wątroby przeprowadziły dwa ściśle współpracujące ze sobą zespoły chirurgów z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Wątroby WUM pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Zieniewicza oraz z Kliniki Kardiochirurgii Instytutu Kardiologii w Aninie pod przewodnictwem prof. Mariusza Kuśmierczyka. Specjaliści operowali 51-letniego pacjenta.

1965 r., Wrocław

Profesor Wiktor Bross i prof. Władysław Wręźlewicz podjęli pierwszą próbę przeszczepienia nerki.

26 stycznia 1966 r., Warszawa

Pierwsze udane przeszczepienie nerki od zmarłej osoby. Operację przeprowadził prof. Jan Nielubowicz w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie, asystowali mu prof. Wojciech Rowiński, Waldemar Olszewski, Jerzy Szczerbań. Nadzór nefrologiczny nad przeszczepieniem miał prof. Tadeusz Orłowski. Przeszczepienie wykonano u 18-letniej uczennicy szkoły pielęgniarskiej Danuty Milewskiej, która od dzieciństwa cierpiała na chorobę nerek. Operacja rozpoczęła się o 17.00 i trwała zaledwie 57 minut. Wszczepiona nerka już po kilku minutach podjęła pracę. Ogłoszono sukces polskiej medycyny.
Z tej okazji 26 stycznia co roku obchodzony jest w naszym kraju jako Dzień Transplantacji.

1969 r., Łódź

Zespół chirurgów kierowany przez prof. Jana Molla dokonał pierwszej próby przeszczepienia serca. Narząd pracował jedynie przez półtorej godziny.

W zespole chirurgów oprócz prof. Jana Molla byli także prof. Antoni Dziatkowiak i prof. Kazimierz Rybiński. Do pionierskiego przeszczepienia zespół przygotowywał się kilka miesięcy, przeprowadzając symulacje na zwierzętach oraz na zwłokach w zakładach anatomii.

5 listopada 1985 r., Zabrze

Pierwsze udane przeszczepienie serca wykonał prof. Zbigniew Religa przy asyście prof. Andrzeja Bochenka,  dr. Jerzego Wołczyka, prof. Mariana Zembali oraz dr. n. med. Bogusława Ryfińskiego.

Zbigniew Religa był pionierem polskiej kardiochirurgii w wielu obszarach, oprócz przeprowadzenia pierwszego w kraju przeszczepienia serca, wykonał jako pierwszy operację wielonarządowego przeszczepienia serca i płuc, wprowadził do praktyki operacje leczące zatorowość płucną,  stworzył też prototyp sztucznego serca i zastawki biologicznej. Dziś serce przeszczepia się w sześciu ośrodkach w Polsce. Od 1985 r. wykonano łącznie 2763 przeszczepień serca.

1987 r., Szczecin

Prof. Stanisław Zieliński z II Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie jako pierwszy w kraju podjął próbę (niestety nieudaną) jednoczesnego przeszczepienia trzustki i nerki. Nie zachowały się informacje odnośnie przebiegu samej operacji.

1987 r., Szczecin

Profesor Stanisław Zieliński z Pomorskiej Akademii Medycznej podjął się także prób przeszczepienia wątroby. Ich wyniki nie były jednak dobre, pierwsi chorzy zmarli w kilka dni po operacji. Nie podcięło to jednak skrzydeł szczecińskiemu zespołowi, gdzie obecnie z dobrymi wynikami prowadzony jest aktywny program leczenia przeszczepieniem nerki oraz leczenia przeszczepieniem wątroby.

4 lutego 1988 r., Warszawa

Pierwsze udane jednoczesne przeszczepienie trzustki i nerki. Operacja była wykonana pod kierunkiem prof. Jacka Szmidta, przy współpracy z  dr. Krzysztofem Madejem, dr. Sławomirem Frunze i prof. Sławomirem Nazarewskim w ówczesnej Klinice Chirurgii Naczyń i Transplantologii Akademii Medycznej mieszczącej się w Centralnym Szpitalu Klinicznym ul. Banacha w Warszawie. Wsparcie zapewnili interniści-transplantolodzy z Instytutu Transplantologii, mieszczącego się w Państwowym Szpitalu Klinicznym nr 1 im. Dzieciątka Jezus. Chora przeżyła po transplantacji prawie 15 lat w dobrym stanie, bez konieczności otrzymywania insuliny i podłączania do sztucznej nerki.

1 marca 1990 r., Warszawa

Profesor Piotr Kaliciński z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, przy współpracy prof. dr. Rudolfa Pichlmayra z renomowanego ośrodka transplantacyjnego w Niemczech, wykonał pierwsze udane przeszczepienie wątroby w Polsce.

1994 r., Warszawa

Pierwsze przeszczepienie wątroby u osoby dorosłej wykonano w Klinice Chirurgii Ogólnej i Chorób Wątroby Akademii Medycznej w Warszawie pod kierunkiem prof. Andrzeja Karwowskiego, a operatorami byli prof. Bogdan Michałowicz oraz doc. Jacek Pawlak. Obecnie przeszczepienia wątroby wykonywane są w dziewięciu ośrodkach w Polsce. Do końca 2019 r. wykonano łącznie 5218 takich operacji.

1998 r., Zabrze 

Przeszczep pojedynczego płuca po raz pierwszy w Polsce przeprowadził prof. Marian Zembala (uczeń profesora Religi) z zespołem. W Polsce jest obecnie sześć ośrodków przeszczepiających płuca. Do końca 2019 r. wykonano 317 takich operacji.

1999 r., Warszawa

Przeszczepienie wykonał prof. Piotr Kaliciński oraz prof. Marek Krawczyk. Biorczynią była 4-letnia dziewczynka z niedrożnością zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych, której przeszczepiono fragment wątroby pobrany od jej ojca. Przeszczep był efektem współpracy z Kliniką Chirurgii Ogólnej i Chorób Wątroby Akademii Medycznej w Warszawie, gdzie dokonano pobrania fragmentu wątroby od ojca dziewczynki, oraz współpracy z ośrodkami francuskimi: szpitalem Neckera i szpitalem Beaujon w Paryżu.

 

2000 r., Warszawa

Jednoczasowe przeszczepienie wątroby i nerki pacjentowi z niewydolnością obu tych narządów. Pierwszy w Polsce skojarzony przeszczep wątroby i nerki w Instytucie Centrum Zdrowia Dziecka wykonał zespół pod kierownictwem prof. Piotra Kalicińskiego.

2001 r., Zabrze

Zakończone sukcesem jednoczesne przeszczepienie serca i płuc przeprowadzili lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu pod przewodnictwem prof. Mariana Zembali. Pacjent, mieszkaniec Tarnowskich Gór, miał uszkodzenie serca wskutek wielokrotnych zatorów płucnych. Gdyby przeszczepiono mu tylko serce, płuca odmówiłyby posłuszeństwa.

2001 r., Warszawa

Pierwsze wielonarządowe przeszczepienie jelita i wątroby wykonał  prof. Piotr Kaliciński w Centrum Zdrowia Dziecka.

2004 r., Warszawa

Pierwsze udane przeszczepienie trzustki u osoby z uprzednio przeszczepioną nerką wykonał zespół prowadzony przez prof. Marka Durlika w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Warszawie. Wskazaniem do tej rzadko wykonywanej operacji była cukrzyca typu I u chorego, któremu wcześniej przeszczepiono nerkę z powodu powikłań cukrzycy.

2005 r., Zabrze

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeszczepili płuca u pacjenta chorego na mukowiscydozę. Trzydziestoletni pacjent, u którego dokonano transplantacji obu płuc, cierpiał na skrajnie ciężką niewydolność oddechową, wynikającą z przebiegu nabytej genetycznie choroby. Operację wykonał wychowanek prof. Zembali, dr Jacek Wojarski.

2006 r., Trzebnica

Pierwsze przeszczepienie kończyny górnej wykonał w kwietniu 2006 r. zespół lekarzy i pielęgniarek pod kierownictwem prof. Jerzego Jabłeckiego. Nikt wcześniej nie wykonywał takich operacji w naszym kraju, a w Europie jest zaledwie kilka ośrodków, gdzie przeprowadza się tego rodzaju operacje.

2013 r., Warszawa

Pierwszy na świecie udany przeszczep wysp trzustkowych pod śluzówkę żołądka z użyciem endoskopu przeprowadził u pacjenta polski zespół chirurgów z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie. Lekarzom przewodził prof. Andrzej Chmura.

2013 r., Gliwice

W Instytucie Onkologii w Gliwicach odbyła się pierwsza operacja przeszczepienia twarzy w Polsce. Operacja trwała 25 godzin. Przeszczepienia dokonał prof. Adam Maciejewski. Dwa lata później w tym samym ośrodku prof. Maciejewski dokonał pierwszego przeszczepienia narządów szyi.

2015 r., Gliwice

Pierwszy przeszczep krtani (narządów szyi) w Polsce został przeprowadzony w Centrum Onkologii Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach. Operacja obejmowała przeszczepienie krtani, tchawicy, gardła, przełyku i tarczycy. Pacjentem był 34-letni Michał. Na świecie przeprowadzono wcześniej dwa podobne zabiegi, ale ten był najbardziej rozległy. Zabieg wykonał zespół pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego.

2015 r., Warszawa

W Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie wykonano pierwszy w Polsce tzw. przeszczep łańcuchowy nerek pobranych od żywych, niespokrewnionych dawców. „Wymianę łańcuchową” przeprowadził zespół specjalistów w składzie: prof. Andrzej Chmura, prof. Artur Kwiatkowski oraz dr Rafał Kieszek.

2016 r., Wrocław

W Klinice Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu dokonano przeszczepu kończyny górnej 32-letniemu mężczyźnie, który urodził się bez ręki. Była to pionierska operacja na świecie. Przeszczep odbył się dzięki zespołowi chirurgów z dr. Adamem Domanasiewiczem na czele.

2017 r., Szczecin | Warszawa.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie odbyła się transplantacja nerek od żywych dawców. Jednocześnie identyczny zabieg odbywał się w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie. Narządy transportowano helikopterem. Była to pierwsza tego typu, logistycznie trudna procedura w Polsce. Doszło do wymiany nerek pomiędzy parami, a jednocześnie do wymiany nerek pomiędzy ośrodkami transplantacyjnymi.

2018 r., Warszawa

Pierwszą w Polsce operację jednoczasowego przeszczepienia serca i wątroby przeprowadziły dwa ściśle współpracujące ze sobą zespoły chirurgów z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Wątroby WUM pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Zieniewicza oraz z Kliniki Kardiochirurgii Instytutu Kardiologii w Aninie pod przewodnictwem prof. Mariusza Kuśmierczyka. Specjaliści operowali 51-letniego pacjenta.