Wystawy prezentujące osiągnięcia polskiej medycyny transplantacyjnej i nawiązujące do idei solidarności dla transplantacji odwiedzają kolejne polskie miasta: Białą Podlaską, Zamość i Chełm.
Obie wystawy są elementem kampanii Ministerstwa Zdrowia „Solidarnie dla transplantacji”.
Pierwsza z nich pokazuje, jak na przestrzeni lat wyglądał rozwój transplantologii w Polsce i skupia się na najbardziej przełomowych wydarzeniach w tej historii.
Od 2019 roku ekspozycja podróżuje po Polsce, do Zamościa przyjechała z Lublina. Okazją do ekspozycji w Zamościu był Ogólnopolski Dzień Transplantacji, obchodzony 26 stycznia i upamiętniający pierwszy w naszym kraju udany przeszczep nerki, w 1966 roku.
W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu pod koniec stycznia odbyło się spotkanie poświęcone transplantologii i idei dawstwa. Uczestniczyli w nim uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących z Biłgoraja.
Wystawę w zamojskim szpitalu można było oglądać do 17 lutego, po czym została przewieziona do Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie, gdzie jest dostępna dla zainteresowanych do 12 marca b.r.
Następnie wystawa wyruszy w dalszą podróż po Polsce, by m.in. od 20 do 24 kwietnia stanąć w Pile, podczas Festiwalu Nauki „ENERGIA” organizowanego przez Państwową Uczelnię Stanisława Staszica.
Wystawa o idei solidarności dla transplantacji
W grudniu 2019 roku swoją inaugurację miała także kolejna ekspozycja – interaktywna wystawa o idei solidarności dla transplantacji. Tworzą ją trzy postaci symbolizujące trzy grupy niezbędne do tego, by doszło do przeszczepienia: Biorców – pacjentów czekających na przeszczepienie, Dawców narządów, tkanek lub komórek oraz Specjalistów – szerokie grono wykwalifikowanych osób, zaangażowanych w cały proces transplantacji. Po zbliżeniu się do danej sylwetki odtwarzane jest nagranie, które głosem dawcy, biorcy lub specjalisty opowiada o swojej roli w procesie przeszczepienia i powiązaniu z pozostałymi dwoma grupami.

W styczniu br. instalacja stanęła w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie, skąd w lutym przewieziono ją do Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. Można ją tu oglądać do 12 marca br. Następnie wystawa odwiedzi kolejne polskie miasta.