PnŚ o leczeniu przeszczepieniem w Ogólnopolski Dzień Transplantacji - Solidarnie dla transplantacji
PnŚ o leczeniu przeszczepieniem w Ogólnopolski Dzień Transplantacji

“Każdy z nas może być dawcą narządów, po swojej śmierci. I warto tutaj dodać jedną prostą rzecz: każdy z nas ma dużo większe szanse na to, aby w ciągu życia być biorcą narządu niż dawcą” – powiedział prof. Roman Danielewicz w trakcie programu “Pytanie na śniadanie”

W niedzielę 26 stycznia, w rocznicę pierwszego udanego przeszczepienia nerki, w 1966 roku, w programie TVP 2 “Pytanie na śniadanie” zaproszeni goście opowiadali o leczeniu przeszczepieniem oraz o idei dawstwa.

Pani Grażyna Borkowska oddała swojemu mężowi Adamowi nerkę. Niedługo minie rok od pomyślnego przeszczepienia, oboje czują się dobrze (przeczytaj historię Państwa Borkowskich). W programie małżeństwo opowiadało o swoich doświadczeniach oraz o tym, że przebyta operacja jeszcze bardziej ich zbliżyła do siebie.

Państwu Borkowskim towarzyszył prof. Roman Danielewicz, chirurg, transplantolog w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Profesor Danielewicz odpowiadał na pytania dotyczące tego kto może być dawcą, ile osób możemy uratować po swojej śmierci, pokazywał także kartę – świadectwo woli oddania narządów i tkanek  zachęcając do noszenia takiej karty zawsze przy sobie.

Gospodarzami programu byli Marcelina Zawadzka oraz Tomasz Wolny, Ambasador kampanii “Solidarnie dla transplantacji”. Nagranie można obejrzeć klikając tutaj.

Pytanie na Śniadanie Ogólnopolski Dzień Transplantacji Tomasz Wolny Grażyna Adam Borkowscy solidarnie dla transplantacji