Inny wymiar Walentynek - Solidarnie dla transplantacji
Inny wymiar Walentynek

Z okazji Walentynek zapraszamy do obejrzenia dwuminutowego filmu Serce (link tutaj), który opowiada historię wyjątkowej miłości – szczególnej, bo możliwej dzięki decyzjom i solidarności innych osób. Pomyślmy w te Walentynki o innym wymiarze miłości – o umiejętności dzielenia się – bo każdy z nas może zostać dawcą, ale też każdy z nas może być kiedyś potrzebującym biorcą.

Co roku blisko sto osób przechodzi operację przeszczepienia serca, ponad tysiąc otrzymuje nową nerkę, a prawie 400 – wątrobę. Przeszczepianie jest skuteczną metodą leczenia, jednak do jego realizacji potrzebne jest solidarne działanie dawców, specjalistów i biorców.

Każdy z nas może po śmierci oddać do przeszczepienia serce i inne narządy (wątrobę, trzustkę, płuca, nerki, jelito) a także rogówki i inne tkanki (skórę, kości, zastawki serca). Każdy z nas może uratować życie co najmniej sześciu chorym.

Wiek i większość schorzeń własnych nie stanowi przeszkody dla dawstwa (przeszczepia się narządy od osób 80-letnich). To specjaliści transplantolodzy zadecydują, czy twoje narządy będą bezpieczne dla biorców.

Dawcą można zostać także za życia. Jeśli Twój stan zdrowia na to pozwala możesz, z zachowaniem pełnego własnego bezpieczeństwa, zostać żywym dawcą nerki dla bliskiej Ci, chorej osoby. Biorcą może być Twój krewny w linii prostej, rodzeństwo, czy małżonek – potrzebna jest wtedy tylko Twoja i jego zgoda. Natomiast jeśli chcesz pomóc osobie spokrewnionej w dalszej linii lub przyjacielowi, to musisz wystąpić o zgodę sądu.

Udostępnij film na facebooku!